Вірусний гепатит - епідемія нашого часу

На тлі успіхів в боротьбі ВІЛ стала більш помітною ще одна проблема, якої довгий час не приділяли належної уваги, - тотальне розповсюдження вірусних гепатитів. Сьогодні гепатити знаходяться в центрі уваги як одна з найсерйозніших загроз для життя людей в усьому світі.

За оцінкою ВООЗ, в 2015 р інфекції, зумовлені вірусами гепатиту B і C стали причиною смерті 1,34 мільйона чоловік у всьому світі.

Для порівняння: в тому ж році з-за ВІЛ-інфекції померли 1,1 мільйона чоловік, а від малярії - 438 000 чоловік. Якщо епідемії ВІЛ і туберкульозу в більшості країн зараз пішли на спад, то захворюваність і смертність від вірусного гепатиту, навпаки, зростає. За оцінкою ВООЗ, з 2000 р смертність від гепатиту зросла на 22%.

Як можна заразитися?

Зараження гепатитами B і C відбувається при попаданні вірусів в кров. Вірусний гепатит В може передаватися від матері до новонародженого в процесі родової діяльності, а також в перші роки життя. Гепатитом C частіше інфікуються при введенні ін'єкційних наркотиків або під час медичних процедур, що виконуються без дотримання запобіжних заходів. Рідше відбувається передача інфекції статевим шляхом.

За приблизними підрахунками ВООЗ, в 2015 р у 257 мільйонів чоловік був хронічний вірусний гепатит B, а у 71 мільйони чоловік - хронічний вірусний гепатит C.

Близько 67% споживачів ін'єкційних наркотиків інфіковані вірусом гепатиту C.

Хронічні вірусні гепатити В і С нерідко призводять до цирозу печінки і провокують гепатоцелюлярний рак.

Які види вірусних гепатитів зустрічаються частіше?

Вірус гепатиту А (HAV) присутній у фекаліях інфікованих людей і найчастіше передається при споживанні забруднених харчових продуктів або води. HAV може також поширюватися при деяких видах сексуальних відносин. У багатьох випадках інфекції протікають в легкій формі, більшість повністю одужує і у них залишається імунітет до наступних інфекцій HAV. Однак інфекції HAV можуть бути важкими і становити загрозу для життя. Більшість людей в районах світу з поганою санітарією інфіковано цим вірусом. Існують безпечні та ефективні вакцини для запобігання HAV.

Хворі на вірусний гепатит А підлягають госпіталізації до інфекційного стаціонару.

Вірус гепатиту B (HBV) передається при контакті з інфікованими кров'ю, спермою та іншими рідинами організму. HBV може передаватися від інфікованої матері до дитини під час пологів або від члена сім'ї дитині раннього віку. Передача інфекції може також відбуватися при переливанні крові та продуктів крові, заражених HBV, при ін'єкціях забрудненим устаткуванням під час медичних процедур і при вживанні ін'єкційних наркотиків. HBV становить небезпеку і для працівників охорони здоров'я, які переносять травми від уколів голками при догляді за пацієнтами, інфікованими HBV. Існує безпечна і ефективна вакцина для запобігання HBV.

Хворі на гострий вірусний гепатит В підлягають госпіталізації до інфекційного стаціонару. Тактику лікування хворих на хронічний вірусний гепатит В визначає лікар-інфекціоніст-гепатолог.

Вірус гепатиту С (HCV), в основному, також передається при контакті з інфікованою кров'ю. Це може відбуватися при переливанні крові та продуктів крові, заражених HCV, при ін'єкціях забрудненим устаткуванням під час медичних процедур і при вживанні ін'єкційних наркотиків. Можливий також і сексуальний шлях передачі інфекції, але це відбувається набагато рідше. Вакцини проти HCV немає.

Сьогодні вірусний гепатит С повністю виліковний. Своєчасне звернення до інфекціоніста – гепатолога приведе до правильної діагностики захворювання та вибору оптимальної схеми лікування.