Вікові зміни - чим допоможе лікар?

 До найбільш поширених «вікових проблем» опорно-рухового апарату, відносяться остеоартроз, остеопороз та викликані ним переломи, люмбаго та цервікалгія, а також системні захворювання, що супроводжуються запаленням суглобів (ревматоїдний артрит та інше).

Як змінюється наше тіло з віком

М'язи: зменшується кількість м'язових волокон і їх діаметра. Збільшення жирових включень і липофусцина в м'язових клітинах, зменшення числа капілярів і нейронів на кожну м'язову одиницю. Спостерігається зниження м'язової сили, що супроводжується видимою атрофією м'язів, в'ялістю, розвитком старечої міастенії, нездатністю до тривалої фізичної активності.

Кістки: розвивається прогресуючий остеопороз - втрата кісткової тканини. Починаючись після 40 років, цей процес прискорюється у жінок в постменопаузі. Від остеопорозу страждає кожна третя жінка після 40 і кожен п'ятий чоловік. Темп втрати кісткової маси у жінок становить 2-3% на рік. Перелом шийки стегнової кістки внаслідок остеопорозу - одна з поширених причин інвалідності та підвищеної смертності в цьому віці.

Суглоби: спостерігається прогресуюча дегенерація суглобового хряща (в тому числі міжхребцевих дисків). Починається кальцифікація сухожиль і суглобових сумок, вторинні гіперостози (розростання тканини, кісткові «шипи»). Проблеми з суглобами відображаються на хребті і, відповідно, на роботі більшості внутрішніх органів.

Зменшення росту – у середньому сягає близько 5 см в період з 20 до 70 років. Формується зміна постави за рахунок кіфосколіозу та інших деформацій. З’являється постійна біль у спині, так званий «зубний біль від пояса до п'яти». Ситуація ускладнюється остеопорозом - підвищується  ризик розвитку патологічних переломів. Згодом до картини приєднуються прояви прогресуючого остеоартрозу і спондилоартроз (остеохондрозу), вторинні синовіїти (скопичення внутрішньосуглобової запальної рідини).

Артроз - поширеність

Остеоартроз (артроз) - хронічне дегенеративно-дистрофічних захворювань суглобів, що характеризується первинною дегенерацією суглобового хряща з подальшими змінами суглобових поверхонь і розвитком крайових остеофітів, що призводить до деформації суглобів. Від артрозу страждає 10-20% всього населення, причому до 50 років захворюваність зростає до 27%, а у людей старше 60 років - до 97%. Серед жінок процес розвивається в 3 рази частіше і починається раніше.

Чим допоможе ортопед-травматолог?

Велику частину «вікових» проблем з опорно-руховим апаратом можна попередити або успішно компенсувати довгі роки. Зверніть увагу на середній клас літніх людей в Європі - відмінна постава, струнка фігура, хороший м'язовий тонус. Все це можливо при регулярному відвідуванні лікаря і виконанні його рекомендацій: