УЗД як інструмент терапевта

Ультразвуковий метод діагностики (УЗД) користується популярністю у лікарів як хірургічних, так і терапевтичних спеціальностей. На сьогоднішній день це найшвидший, доступний за ціною і при цьому високоінформативний вид дослідження, який можна призначати практично кожному.

Пол, вік, тяжкі стани, больовий синдром, нездатність довго лежати нерухомо – не є проблема для сонолога (лікаря УЗД). Метод дозволяє оцінювати не тільки розміри, межі та об'ємні освіти, а й кровопостачання органа та тканини.

УЗД - звичний інструмент для терапевта, що допомагає підтвердити діагноз, оцінити динаміку захворювання, а в деяких випадках і дати інформацію про ефективність проведеного лікування.

Переваги ультразвукового дослідження

  • нешкідливість (відсутність променевого навантаження). Ультразвукові хвилі абсолютно безпечні для людини. Завдяки цьому дослідження можна повторювати стільки разів, розглядати орган або ділянку тіла будь-який час, оглядати цікавить орган в кількох проекціях в режимі «он-лайн». Безпечно для вагітних, дітей, людей похилого;
  • відносно невелика вартість дослідження. УЗД діагностика набагато «легше» для гаманця ніж КТ, МСКТ, МРТ або цифровий рентген з контрастуванням. При цьому досвідчений лікар УЗД може по поєднанню ознак визначати патологічні процеси, які вкрай важко виявити іншими методами;
  • короткочасність дослідження: немає необхідності півгодини-годину лежати в закритому апараті, що не створює проблем при обстеженні маленьких дітей, гострих процесів, осіб з клаустрофобію або схильністю до панічних атак;
  • відсутність інвазивного втручання, безболісність процедури;
  • наочність. УЗД дозволяє пацієнтові побачити те, про що говорить лікар своїми очима в режимі реального часу. Це дуже переконливо і нерідко допомагає прийняти правильне рішення.

Що відрізняє УЗД від інших методів?

При УЗД обстеженні лікар в змозі в будь-який момент розширити зону дослідження, що важливо для онкопошука, а також для визначення причини змін в органах-мішенях (наприклад – міоматозні вузли корелюють із змінами щитоподібної залозаи. Незважаючи на те, що новоутворення на ранніх стадіях рідко помітні на УЗД, більшість новоутворень визначається саме в ході ультразвукового обстеження (найчастіше випадково). Це відбувається як раз через масове використання методу в різних клінічних ситуаціях.

Особливо корисно УЗД в гострих ситуаціях, пов'язаних з нирковою або печінковою колькою. Метод дає можливість визначити розміри каменю, його розташування, небезпека ситуації і вчасно визначитися з тактикою лікування.