Ультразвукове дослідження в в терапевтичній практиці

Ультразвукове дослідження (УЗД) - це високоінформативний, безболісний, швидкий і безпечний метод. Крім того, УЗД ще й дешевше, ніж більшість інших видів візуальної діагностики (КТ, МСКТ, ПЕТ). Тим не менш, потрібно усвідомлювати, що ефективність цього виду діагностики багато в чому залежить від професіоналізму лікаря, що виконує дослідження.

 З кожним роком, у міру вдосконалення УЗД апаратів, програмного забезпечення і протоколів діагностики, сфера застосування УЗД в медицині зростає.

 УЗД черевної порожнини

Дозволяє оцінити структуру таких органів, як печінка, жовчний міхур, підшлункова залоза, селезінка. Як правило, в обстеження також входить огляд заочеревинного простору з метою виявлення патологічних лімфовузлів і інших новоутворень, а також огляд нирок. При оцінці стану шлунка і кишечника УЗД використовується як доповнення до ендоскопічних методів дослідження.

Бувають ситуації, коли біль є, а УЗД показує нормальну структуру органів. Це може бути в разі функціональних розладів, тобто орган зовні не змінився, але не працює належним чином. Для виявлення функціональних розладів роботи жовчного міхура проводять УЗД жовчного міхура з жовчогінним сніданком.

Суть дослідження полягає в тому, що спочатку оцінюють форму і розміри жовчного міхура натще, а потім - після прийому жовчогінного сніданку через 5, 15, 30 і 45 хвилин. В даний час для жовчогінного сніданку найчастіше використовуються два варені жовтки, можливе використання сметани, шоколаду. Оцінюючи зміни розмірів жовчного міхура і проток, діагностують дискінезію жовчовивідних шляхів (ДЖВШ).

Для проходження УЗД сечового міхура необхідно його наповнити. Для цього за годину до дослідження випивають 0,7 - 1 л рідини (переважно використовувати звичайну негазовану воду). Дослідження проводять при наявності виражених позовів до сечовипускання (сигнал про те, що сечовий міхур повний). При цьому лікар оцінює форму, розміри, стінку і вміст сечового міхура. Після сечовипускання оцінюється обсяг залишкової сечі. Для комплексної оцінки стану сечовидільної системи також необхідні лабораторні дослідження (аналіз сечі, крові та ін.)

УЗД малого таза у жінок

Включає вивчення матки і придатків і здійснюється двома доступами:

1. Трансабдомінальна, тобто дослідження проводиться через черевну стінку. Для цього необхідно перед дослідженням наповнити сечовий міхур (за 1 годину випити до 0,7 - 1 л рідини, не мочитися). Рідина в сечовому міхурі добре проводить ультразвук, наповнений сечовий міхур розсовує петлі кишечника та виступає в ролі акустичного вікна. Даний метод дослідження дозволяє оцінити оглядову картину малого таза, оцінити розміри органів, їх взаємне розташування, але дрібні зміни внутрішньої структури органів можуть бути невиразні. В даний час трансабдоминальное дослідження проводиться у дітей і дівчат, які не живуть статевим життям, а також в якості додаткового методу при комплексній оцінці стану органів малого таза (наприклад, при великих фіброміомах, кістах і ін.).

2. трансвагінальний. Дозволяє вивчити дрібні деталі будови матки і яєчників. Таке дослідження не вимагає спеціальної підготовки, перед дослідженням сечовий міхур слід випорожнити. Залежно від діагностичної задачі лікар підкаже вам найбільш підходящі для дослідження дні менструального циклу. Якщо дослідження проводиться в профілактичних цілях (з метою скринінгу), то зазвичай проводять його в першу фазу менструального циклу, тобто на 5 - 10-й день від початку менструації.

УЗД передміхурової залози

Також проводиться двома доступами:

1. При трансабдоминальном дослідженні (через черевну стінку з повним сечовим міхуром) оцінюється загальний розмір, форма, симетричність передміхурової залози, її взаємовідношення з сечовим міхуром. Після спорожнення сечового міхура обов'язково вираховують обсяг залишкової сечі.

2. Другий етап дослідження - трансректальний (ТРУЗД - дослідження через стінку прямої кишки) дозволяє детально вивчити структуру передміхурової залози і насінних бульбашок, виявити навіть найдрібніші вогнищеві зміни.

Для дослідження органів мошонки спеціальної підготовки не потрібно. Залежно від клінічної картини і діагностичних завдань дослідження може проводитися в положенні лежачи і стоячи, а також виконуватися проби з затримкою вдиху і напруженням.

УЗД щитовидної залози

Рекомендується проводити регулярно як дорослим, так і дітям. Погіршення екологічної ситуації в країні і Чорнобильська катастрофа позначилися на зростанні захворюваності в останні десятиліття. Найчастіше симптоматика хвороби відсутній або проявляється неспецифічними ознаками, так що тільки фахівець на основі додаткових досліджень може розпізнати хворобу.

УЗД щитовидної залози не вимагає ніякої спеціальної підготовки.

УЗД молочних залоз

Є важливою складовою скринінгу раку молочних залоз і передракових захворювань. За міжнародними рекомендаціями дівчата і жінки до 40 років щорічно повинні проходити УЗД молочних залоз, після 40 років даними метод комбінується з мамографії. Спеціальної підготовки для дослідження не потрібно.

Як правило, мамологічне дослідження і УЗД виконується в 1-ю фазу менструального циклу (на 5 - 10 день від початку менструації), тому що в цей час з-за особливостей гормонального фону заліза найбільш м'яка, менш болюча при пальпації і натисканні датчиком. Однак це не є жорстким правилом.

Якщо Ви виявили у себе ущільнення в молочній залозі або будь-які інші тривожні симптоми - не варто відкладати візит до лікаря, тому що буде упущено час. Якщо патологічне утворення є, то воно буде видно в будь-який день менструального циклу.

У чоловіків також може виникнути необхідність перевірити грудні залози. Це буває при збільшенні обох або однієї грудної залози, а також при ущільненні в них. УЗД дозволяє діагностувати гінекомастію при гормональних порушеннях, а також рак грудної залози.

УЗД слинних залоз

Припухлість біля кута нижньої щелепи і під нею може говорити про патологію слинної залози. Спеціальної підготовки не потрібно. УЗД слинних залоз дозволяє оцінити структуру, виявити запалення, розширення проток і камені слинної залози, різні новоутворення.

УЗД лімфовузлів

Метод дозволяє виміряти розміри, виявити запальні зміни, абсцедування, пухлинну перебудову. Різні локальні ущільнення в шкірі і м'язах, зміни після ударів і травм і т.п. вивчаються при УЗД м'яких тканин.

 Спеціальної підготовки дане дослідження не вимагає.

Дуплексне сканування судин голови та шиї

Рекомендується пацієнтам з такими симптомами, як головний біль, запаморочення, шум у вухах, підвищений артеріальний тиск. Основна увага при цьому дослідженні приділяють анатомічним особливостям ходу судин, наявності атеросклеротичних бляшок і прохідності судин, виявляють ознаки спазму або застійних явищ в судинах головного мозку. Під час дослідження Вам запропонують лягти на спину з трохи закинутою назад головою.

Судини голови вивчають через так звані «кісткові вікна» на скронях, де кістки черепа найбільш тонкі, і в області потилиці. Тому зачіска в ході дослідження не зіпсується, і волосся не постраждають.

Дослідження судин кінцівок

Дослідження артерій дозволяє оцінити їх прохідність, наявність атеросклеротичних змін і тромбів, стан стінки. Це особливо важливо при підозрі на облітеруючий атеросклероз, патологію артерій при цукровому діабеті та інших станах. Дослідження венозної системи дозволяють оцінити наявність тромбів, стан венозних клапанів, наявність варикозу і його тип.

Досліджують, як правило, обидві ноги на всьому протязі, починаючи від пахової складки і до стопи. Враховуйте це при виборі одягу перед походом до лікаря.