У яких випадках варто звернутися до проктолога?

Проктолог займається лікуванням «незручних» проблем: некомфортно ходити, сидіти, лежати і особливо справляти велику нужду. 

Отже, проктолог діагностує і лікує патологію анального отвору, прямий і товстої кишок.

В яких випадках візит до фахівця не варто відкладати? 

Відвідування проктолога - це комплексне обстеження. Воно обов'язково включає зовнішній огляд зони промежини, пальцеве дослідження ануса і нижнього відділу прямої кишки і аноскопію.

За допомогою аноскопа лікар досліджує анус і нижній відділ прямої кишки. Процедура не з приємних, але безболісна. Також лікар може призначити ректороманоскопию (обстеження прямої кишки на глибину до 25 см) та колоноскопію (обстеження всього товстого кишечника).

В МЦ «Перша приватна поліклініка» колоноскопію можна пройти без жодного дискомфорту (із застосуванням загального наркозу).

Як підготуватися до візиту?

Перед відвідуванням проктолога краще поцікавитися в обраному закладі, як підготуватися до прийому: швидше за все, напередодні обстеження вам порекомендують обмежити прийом певних продуктів та прочистити кишечник.

Кому необхідно відвідування проктолога навіть при відсутності скарг?

 • жінкам в період планування вагітності;
 • вагітним жінкам;
 • недавно народили жінкам;
 • людям з надмірною масою тіла;
 • працівникам «сидячих» професій;
 • любителям малорухливого способу життя;
 • особам, що порушують гігієну харчування;
 • перенесли оперативне втручання на прямій кишці з приводу геморою;
 • мають кровних родичів, що страждають злоякісним новоутворенням прямої кишки;
 • оперованих (після постановки діагнозу «рак прямої кишки»);
 • які зловживають проносними засобами;
 • тим, хто практикує анальний секс.

Найбільш популярні причини звернення

Хворобливість в області ануса і прямої кишки. Неприємні відчуття, дискомфорт, хворобливість в області заднього проходу під час ходьби, тривалого сидіння, постійні або виникають періодично гострі або тупі ниючі болі.

Виділення з прямої кишки. Фарбування туалетного паперу в червоний колір, поява крові на калі (як яскраво червоної, так і темною бурою), прожилки слизу і гною на калових масах, сліди виділень з ануса на білизну.

Зміни в області ануса. Поява припухлостей, «шишок», почервоніння, виразок, гнійників або будь-яких інших незвичайних утворень в області заднього проходу, відчуття чужорідного тіла в прямій кишці і зоні ануса. Навіть якщо вони не болючі і не доставляють неприємностей, не слід чекати, що вони «самі розсмокчуться».

Сверблячка в області анального отвору. Сверблячка і печіння в районі ануса і прямої кишки, постійний або з'являється на деякий час після відвідування туалету.

Болі під час дефекації. Поява болючих відчуттів під час відходження стільця, що зберігаються деякий час після відвідування туалетної кімнати.

Запори та інші труднощі з дефекацією. Часті закрепи, труднощі під час спорожнення кишечника, відчуття неповного звільнення після стільця або, навпаки, часті випорожнення, безпричинно рідкий стілець, проноси, нетримання калових мас та газів, помилкові позиви до дефекації, а також чергування станів запорів і рідкого стільця.

Вихід назовні гемороїдального вузла. Поява після дефекації припухлості або округлого освіти з анального отвору.

Травма аноректальної області. Удари, порізи та інші ушкодження області заднього проходу з порушенням цілісності шкірних покривів і слизових оболонок або без нього.

Сторонні тіла в прямій кишці. В силу різних причин, але можливе попадання в пряму кишку сторонніх предметів, які не можуть вийти назовні природним шляхом. Не потрібно намагатися самостійно витягувати їх, так як при цьому висока ймовірність пошкодження ніжної слизової оболонки і виникнення запального процесу. Повірте, проктолог за свою лікарську практику надивився всяких випадків, і ваш може бути далеко не самим казуїстичним.

Естетичне зміна зони промежини ануса. Поява в зоні кондилом, папілом, бахромок, тріщин.

Чи не зволікайте відвідування проктолога в разі появи одного з цих симптомів і особливо - якщо симптомів кілька. В іншому випадку все одно доведеться потрапити до фахівця на прийом, але вже в більш пізній стадії захворювання.