Синдром подразненого кишечника - що це, симптоми та лікування

Синдром подразненого кишечника (СПК) має надзвичайно широке поширення: за даними ВООЗ,- недугою страждає п'ята частина населення Землі.

Специфічних симптомів, що дозволяють безпомилково діагностувати, що це саме СПК, не існує, тому більшість хворих або намагаються знайти причини дискомфорту в органічних дефектах, або не вважають себе хворими.

Захворювання носить системний характер і завдає чимало неприємних відчуттів тим, хто з ним зіткнувся: розлади харчової поведінки, диспепсичні явища, функціональні відхилення в роботі шлунково-кишкового тракту характерні супутники даної хвороби.

Сучасна медицина вважає, що в основі розвитку функціональної патології відіграють роль не органічні аномалії, а фактори способу життя: порушення режиму сна і роботи, стреси, неправильне харчування. Відповідно, при призначенні лікування будуть враховуватися в першу чергу режимні моменти, дієта і спосіб життя.

Що таке СРК?

Причина синдрому роздратованого кишечника у дорослих - функціональний розлад травної системи  що проявляється в больових відчуттях, метеоризмі, діареї або, навпаки, запорах і виникає без попередніх органічних патологій (аномалій розвитку, пухлинні процеси і т. д.). Так як органічні ураження при даному стані відсутні, СПР має оборотний характер і безслідно зникає, якщо усунена першопричина.

            У той же час, розлади нормальної функції шлунково-кишкового тракту (перш за все - моторики) - не існують ізольовано: синдром супроводжується дискінезіями протягом усього шлунково-кишкового тракту, до процесу залучається товстий і тонкий кишечник, дванадцятипала кишка, всі відділи шлунка і стравохід.

            До СПК схильні і діти, і дорослі, проте частіше хвороба діагностується в осіб старше 20 років, у жінок частіше, ніж у чоловіків.

Причини

Серед найбільш ймовірних причин, що викликають порушення такого роду, гастроентерологи вважають::

-       Неврологічні: депресія, стреси, тривожність, безсоння;

-       Соціальні: недостатнє або незбалансоване харчування (жирні страви, нестача харчових волокон, міцні чаї, кава, бульйони), відсутність, нормального режиму дня, недостатня фізична активності, хронічна втома;

-       Біологічні: порушення балансу флори кишечника - недостатність лактобактерій, надлишок гнильної мікрофлори, часті інфекції. Іноді процес запускає перенесена ГКІ (гостра кишкова інфекція);

-       Гормональні порушення у жінок є однією з причин захворювання - науковими дослідженнями був відзначений  зв'язок загострень СПК з фазами менструального циклу;

-       Спадкові: СПК у батьків збільшує ймовірність його проявів у дитини.

Симптоми подразненого кишечника

Виділяють три основні форми захворювання, для яких характерні такі комплекси симптомів:

  1. СПК з переважанням діареї - проявляється частими позивами в туалет, особливо після або під час їжі, болями по ходу кишечника, рідким стільцем кілька разів за день. Часто патологія супроводжує відчуття неповного випорожнення, тенезми.
  2. СПК із закрепом - стілець з'являється у хворого нерегулярно, із затримками до тижня. Випорожнення можуть носити характер «овечого калу», містити домішки слизу, все це  супроводжуватися болем в животі.
  3. СПК з метеоризмом - хворого турбує, в основному, здуття, важкість і розпирання, виражений метеоризм. Випорожнення зберігають нормальну консистенцію і регулярність

Синдром подразненого кишечника (СПК) і його лікування вимагають не великих витрат або надмірних зусиль, а дисциплінованості пацієнта і регулярності. Якщо вчасно помітити симптоми і звернутися до лікаря, можна уникнути серйозних наслідків, які розвиваються при переході СПК в хронічну форму.

Лікар діагностує синдром роздратованого кишечника і починає його лікування при наявності хоча б двох з перелічених симптомів:

-Стійка зміна характеру стільця і ​​акту дефекації (імперативні позиви, неповне випорожнення);

-Постійне здуття живота;

-Наявність слизу в калі;

-Посилення симптомів під час або відразу після прийняття їжі або рідини.

Що нехарактерно для СПК?

Але, так як дані симптоми характерні для ряду патологічних процесів, важливо не пропустити серйозне захворювання!  Для синдрому подразненого  кишечника не характерно:

-Стрімка втрата ваги;

-Кровотечі з прямої кишки;

-Дуже сильні болі при дефекації;

-Підвищення температури тіла до високих значень;

-Виникнення симптомів у літньої людини;

При приєднанні хоча б одного з цих симптомів, необхідно якомога швидше проконсультуватися у фахівця!

Діагностика

Так як під СПК часто маскуються більш серйозні патології, ефективне лікування синдрому роздратованого кишечника можливо тільки після повного обстеження. Воно включатиме наступні лабораторні та інструментальні методи:

-Клінічний аналіз крові - допоможе встановити наявність алергічних реакцій (для диференціальної діагностики з непереносимістю лактози або на целіакію можна провести додаткові специфічні тести), запальних процесів (про що можна побічно судити по підвищенню ШОЕ і лейкоцитарній формулі), анемії (при зниженому рівні гемоглобіну і / або еритроцитів);

-Копрологічний аналіз (склад калу) - допоможе визначити ступінь перевареної їжі, наявність жиру при стеатореї або крові при пошкодженні шлунково-кишкового тракту;

-Бактеріологічний аналіз калу - покаже кількісне співвідношення бактерій в кишечнику, наявність патогенної мікрофлори;

-Ендоскопічні дослідження - ФГДС (фіброгастродуоденоскопію) і колоноскопію (ендоскопію слизової оболонки товстої кишки) - дасть уявлення про стан слизової шлунково-кишкового тракту, допоможе виключити новоутворення, виразки, тріщини

Лікування синдрому подразненого кишечника

Як і при всіх хворобах способу життя, причини і лікування синдрому подразненого кишечника будуть нерозривно пов'язані: основу терапії складуть корекція режиму харчування, праці та відпочинку, досягнення психологічної рівноваги. Слід пам'ятати, що медикаментозні препарати є тільки допоміжною ланкою в період загострення і без іншої складової терапії їх ефекту надовго не вистачить.

Дієта при синдромі подразненого кишечника буде потужним підмогою для лікарської терапії:

-Включення великої кількості овочів у сирому, відвареному, пропареному або печеному вигляді збагатить раціон відсутніми харчовими волокнами, що дуже важливо при СПК із закрепами.

-При діареї вживання слизового рису, зменшення споживання грубих овочів, круп і цільного молока допоможуть уповільнити випорожнення.

-Виключення з раціону здоби, цукру, винограду і свіжих овочів допоможе вирішити проблему з метеоризмом

Детальну дієту з урахуванням індивідуальних потреб і особливостей захворювання призначить лікар-гастроентеролог або дієтолог.

Профілактика

Лікування і харчування при синдромі подразненого кишечника тісно пов'язані. Запобігти хворобі допоможуть своєчасний прийом помірної їжі (НЕ копченої, не гострої, не смаженої), відмова від куріння, розумний підхід до вживання алкоголю. Режим дня і обов'язкові фізичні навантаження, а також щоденні піші прогулянки і позитивний настрій істотно знизять прояви хвороби.