Щитоподібна залоза. Як уникнути проблем

Щитоподібна залоза виробляє гормони, необхідні для підтримки багатьох процесів в організмі. Саме тому захворювання залози позначаються на здоров'ї та самопочутті. Важливо вчасно запідозрити і проблему і впоратися з нею, щоб уникнути важких наслідків.

Актуальність питання

Захворювання щитовидної залози зустрічаються досить часто:

  • маніфестний гіпотиреоз виявляють у 0,2-2% населення, субклінічний у 8-10%. Поширеність гіпертиреозу збільшується з віком і вище у європеоїдів, ніж у афроамериканців.
  • маніфестний гіпертиреоз мають близько 1% населення. Поширеність субклінічного гіпертиреозу варіює від 0,6% до 12%. В середньому, його виявляють у 4% населення (у 0,7% чоловіків і 10% жінок). Найбільш часто гіпертиреоз розвивається у жінок похилого віку (старше 60 років).

Іншими словами, у кожного четвертого - проблеми з щитовидною залозою є прямо зараз. Виділяють групу високого ризику розвитку порушень функції щитовидної залози це - жінки в післяпологовому періоді, особи похилого віку, а також пацієнти з синдромом Дауна.

На що впливають захворювання ЩЗ?

Якщо гормонів ЩЗ недостатньо, сповільнюються всі обмінні процеси. Якщо ж гормонів більше, ніж треба, вони прискорюють обмін речовин, що погано позначається на стані організму. При прискореному обміні речовин люди різко худнуть при досить збалансоване харчування і адекватних фізичних навантаженнях. При уповільненому - навпаки, набирають вагу. Якщо гормонів ЩЗ більше, ніж потрібно, людина стає дратівливою, тривожною, плаксивою.

Небезпека в тому, що зміни гормонального фону, викликані патологією ЩЗ, непомітно і поступово руйнують наш організм. Їх легко списати на інші захворювання або коливання психоемоційного фону. Саме тому важливо регулярно відвідувати ендокринолога і проводити УЗД ЩЗ.

Серцево-судинна система також страждає при порушенні функції щитовидної залози. При підвищеній функції спостерігається прискорене серцебиття. Іноді при зниженій функції щитовидної залози також може частішати серцебиття, а також виникати коливання артеріального тиску як у бік підвищення, так і в бік зниження. Як правило, на тлі браку гормонів щитовидної залози підвищується холестерин, що призводить до більш швидкого прогресування серцево-судинних захворювань.

Якщо говорити про шлунково-кишковий тракт, то при зниженні функції ЩЗ спостерігається порушення відтоку рівня жовчі, закрепи, а при підвищеній - навпаки, проноси.

При коливаннях гормонів щитовидної залози страждає і репродуктивна система. Порушується менструальний цикл, знижується лібідо, порушується овуляція, не наступає вагітність або є проблеми з виношуванням дитини. Такі проблеми виникають як при зниженні, так і перевищенні гормонів.

На шкіру і волосся порушення функції щитовидної залози також негативно впливає. Може спостерігатися інтенсивне випадання волосся, набряклість і сухість шкіри.

Таким чином, ваше здоров'я прямо залежить від роботи ЩЗ. Для того, щоб захиститися від проблем, пов'язаних з порушенням роботи цього органу - необхідно 1 раз на рік відвідувати лікаря і проводити УЗД щитоподібної залози.

Діагностика і лікування захворювань щитовидної залози

Для обстеження ЩЗ слід звернутися до ендокринолога. Він проводить огляд, збирає анамнез. Наступний етап - УЗД щитовидної залози. За підсумками УЗ-діагностики призначається аналіз крові на гормони для визначення функції щитовидної залози, а при необхідності - на визначення антитіл до клітин щитовидної залози (для діагностики аутоімунного тиреоїдиту).

За результатами обстежень ендокринолог призначає лікування. Для регулювання функції щитовидної залози призначається гормональна, та допоміжна терапія. При підозрі на рак щитовидної залози призначається пункційна біопсія.