Реконструкція переднього відділу стопи при hallux valgus

Хірургічне лікування виконується при значній деформації великого пальця, неможливості підібрати взуття та за бажанням пацієнта. Операція може бути виконана при наявності будь-якого ступеня вальгусної деформації стопи у випадку естетичної незадоволеності.

На даний момент існує понад 100 хірургічних методик лікування вальгусной деформації переднього відділу стопи. Тип операції вибраний для Вас буде залежати від ступені деформації.

Основні маніпуляції при виконанні будь-якої хірургічної методики операції в порядку виконання:

 • видалення екзостозу (кісточки) - екзостозектомія;
 • остеотомія першої плеснової кістки, фіксація гвинтами;
 • відсічення м'яза, що відводить великий палець;
 • остеотомія проксимальної фаланги великого пальця.

Видаленні «кісточки»

При легкому ступені відхилення великого пальця стопи і невеликий «кісточки», операція може знадобитися тільки для видалення цього екзостозу (шишки) та запаленої сумки плюснефалангового суглоба. Ця операція називається екзостозектомія. Здійснюється як відкритим доступом так і черезшкірним (через прокол шкіри).

Якщо вальгусна деформація середнього або важкого ступеня, то як правило необхідно більш серйозне втручання для реконструкції переднього відділу стопи.

Остеотомія першої плеснової кістки

При халюкс вальгус (hallux valgus) кут між 1 і 2 плесновими кістками стає більше, ніж в нормі. Основний момент операції (другий етап) - це зменшення кута до нормального. Нормальний кут становить від 9 до 12 градусів. Якщо кут складає 13 градусів або більше, необхідно проводити остеотомії першої плеснової кістки.

Є два основних способи, які використовуються для виконання остеотомії першої плеснової кістки: дистальна і проксимальная остеотомія:

 1. Дистальна остеотомія. Виконується штучний перелом дистального (ближче до великого пальця) відділу першої плеснової кістки і зміщення його назовні. Це ефективно зменшує кут між першою і другою плеснових кісток. Здійснюється як відкритим доступом так і черезшкірним (через прокол шкіри). Коли хірург задоволений становищем кісток, фрагменти плеснової кістки скріплюються в потрібному положенні одним або двома титановими гвинтами. Після зрощення кістки гвинти зазвичай видаляються через місяць після операції.
 2. Проксимальная остеотомія. Виконується за аналогією з дистальної остеотомією, тільки тут штучний перелом виконується в проксимальному (ближче до гомілковостопного суглоба) відділі першої плеснової кістки.

Відсікання м’яза, що відводить великий палець

Третій етап - це операція на м'яких тканинах. Розсічення м'язи відводить перший палець вже саме по собі дозволяє вивести великий палець в більш правильне положення, але часто цього не достатньо для досягнення косметичного ефекту і тут необхідний наступний етап операції.

Остеотомія проксимальної фаланги великого пальця

Четвертий етап - виведення великого пальця з відвідного положення (відхилення назовні). При цьому етапі операції виконується остеотомія підстави проксимальної фаланги першого пальця. Фіксувати фалангу титановим гвинтом або пов'язкою зовні вирішує хірург на операції, а залежить це від того, зміщуються фрагменти кісток або залишаються в бажаному положенні.

Після операції накладаються стерильні пов'язки на рани і еластичний бинт. Гіпсування як правило не потрібно так як реабілітація проводиться в спеціальному взутті.

Пацієнт може відправитися додому вже в день операції. Якщо ж проводилася чрескожная методика операції – потрібна лише одна перев'язка через 2 тижні.

Якщо операція виконувалася відкритим методом, то перев'язка виконується на наступний день.

Реабілітація після лікування

Реабілітація займає як правило від чотирьох до восьми тижнів після операції. Цей час необхідний для зрощення штучно виконаних переломом. Вона містить в собі:

 1. Обмеження навантажень в ранньому післяопераційному періоді.
 2. Носіння післяопераційної взуття з розвантаженням переднього відділу стопи.
 3. Компресійний трикотаж для зменшення набряку.
 4. Носіння широкої взуття до повного відновлення (близько 4 місяців після операції).

Протипоказання до операції на стопах:

 • невиправдане ризик операції - літні люди, захворювання серцево-судинної системи, цукровий діабет.
 • місцеві фактори - порушення іннервації і кровопостачання стопи.