Грижі передньої черевної стінки

Грижі передньої черевної стінки (ГПБС) - одна з найпоширеніших проблем, що вимагає оперативного лікування. Захворюваність ГБПС у дорослих досягає за різними джерелами від 3,9 до 18,3%. Іншими словами - 40 000 чоловік в херсонській області потребують хірургічної допомоги з цього приводу (і це - мінімальне значення).

Що ж таке грижа?

Поняття "грижа" (лат. Hernia.) Має на увазі випинання внутрішніх органів або їх частини через природній або штучний отвір будь-якої порожнини (без порушення цілісності шкіри і оболонок). Більшість гриж як випинаються, так і вправляються назад ... Чому до них формується досить легковажне ставлення.

Розрізняють пахові, стегнові, пупкові грижі, грижі білої лінії живота та ін. Найчастіше зустрічається пупкова і пахова грижі.

Загальні симптоми неускладнених зовнішніх гриж живота:

 • наявність грижового випинання, грижових воріт;
 • біль в області грижі;
 • порушення функції органів, що складають грижовий вміст.

Чим небезпечна грижа?

 Її небезпека в тому, що вона в будь-який момент може ущемитися. Вмістом грижового мішка може бути будь-який рухомий внутрішній орган (пасмо великого сальника, петлі тонкої або товстої кишки). При обмеженні порушується кровопостачання і лімфообіг. В результаті, защемлена частина органу або тканини відмирає - розвиваються гнійні ускладнення (аж до сепсису). Летальність в таких випадках становить до 13%.

Симптоми защемленої грижі:

 • наростаючий біль в області грижі;
 • поява крові в калі;
 • відсутність дефекації і відходження газів;
 • нудота, блювота;
 • інтоксикація організму, підвищення температури.

Причини появи гриж

1)      Сприятливі фактори:

 1. синдром слабкості сполучної тканини,
 2. пошкодження нервів, що іннервують черевну стінку,
 3. наявність післяопераційних рубців.

2)      Фактори, що сприяють підвищенню внутрішньочеревного тиску:

 1. важка фізична праця,
 2. тривалі закрепи, утруднене сечовипускання.

 

Як лікують грижі?

Хірургічна операція - єдиний спосіб усунення грижі. Складність операції, її травматичність, ймовірність ускладнень залежить від розмірів грижі, давності проблеми і наявності обмеження.

Показанням до планового оперативного лікування є наявність грижі передньої черевної стінки, будь-яких розмірів, за будь-яких (навіть при малих) термінах захворювання.

Усунення невеликої ГПБЖ прекрасно переноситься пацієнтами. Це операція відноситься до т.зв. «Хірургії одного дня». Іншими словами - через добу ви повертаєтеся до звичайного життя (з поправками на рекомендації лікаря).

Оперативне втручання, вироблене з приводу грижі (видаленням грижі), полягає у видаленні грижового мішка, вправленні нутрощів в черевну порожнину і зміцненні слабкої ділянки черевної стінки в області грижових воріт шляхом пластики.

Пластика грижових воріт може бути виконана «місцевими тканинами»: відновлення анатомічних співвідношень, посилення слабких місць апоневротичних дубликатур, м'язами і т.д. В даний час пропонується використання для герніопластики різних синтетичних імплантатів ( «сіток») - за допомогою яких виконується, так звана «ненатяжна пластика».

Питання про спосіб виконання пластики вирішується при огляді.

Кого не оперують?

Не беруть на планову операцію:

 • пацієнтів з гострими інфекціями, дерматитом і екземою в області грижі,
 • вагітних на пізніх термінах,
 • хворих з важкими патологіями серцево-судинної системи,
 • на тлі ниркової або печінкової недостатності.

Якщо операція неможлива через важкість стан, показано носіння бандажа (як тимчасовий захід).