Дерматит у дітей, види та методи лікування

Дерматит може виникати у дітей будь-якого віку, причому зрозуміти причину появи дерматиту буває досить складно. Як правило, йде не про контактну форму алергії, коли більш-менш ясно, що провокує висип. Дитину раптом починає «сипати на щось незрозуміле» і причину без допомоги алерголога виявити дуже складно.

Види атопічного дерматиту

Атопічними називають усі дерматити, крім контактних форм («топічні» дерматити).

Найчастіше дерматит буває спровокований:

 • харчовою алергією, що виникають після вживання продуктів, чутливість до яких підвищена;
 • кліщовий сенсибилизацией, викликаної кліщами домашнього пилу;
 • грибками;
 • пилком;
 • контактом зі шкірою домашніх тварин.

Алергія «на усе і відразу» зустрічаються дуже рідко. Зазвичай мова йде про переважну роль того чи іншого виду алергену.

А може це не алергія?

Атопічний дерматит буває схожий на наступні захворювання:

 • обмежений нейродерміт,
 • червоний плаский лишай,
 • пруріго Гебри,
 • грибоподібний мікоз,
 • хронічна екзема,
 • почесуха,
 • токсидермія.

Для виключення зовні схожих на дерматит станів і захворювань звертайтеся до алерголога.

Лікар може порекомендувати консультацію гастроентеролога, ендокринолога, отоларинголога і псіхоневрозолога, так як причини дерматиту можуть бути пов'язані з відповідними захворюваннями.

Як проявляється атопічний дерматит?

Дитяча форма атопічного дерматиту частіше вражає область обличчя за винятком носогубного трикутника. Шкірні висипання можуть спостерігатися на руках і ногах (частіше в ліктьових і підколінних згинах), сідницях. Для цієї форми характерний так званий пелюшковий дерматит.

У немовлят шкіра стає червона і набрякла, покривається крихітними бульбашками (везикулами). Бульбашки лопаються,  з них виділяється кров'яниста рідина, яка згодом перетворюється в жовтувато-коричневі скоринки. Для цієї форми характерний свербіж різної інтенсивності, що посилюється ночами, при цьому утворюються сліди від розчух, тріщини.

У дитячій формі характерними ознаками є почервоніння і набряк, вузлики, кірки, порушується цілісність шкірних покривів, шкіра потовщується і посилюється її малюнок.

 Спостерігаються папули, бляшки, ерозії. Тріщини особливо болючі на долонях, пальцях і підошвах. Свербіж різної інтенсивності, що приводить до порочному колу: свербіж - розчухи - висип - свербіж.

Підліткова форма характеризується наявністю червоних бляшок з розпливчастими кордонами, вираженою сухістю шкіри, безліччю тріщин, що супроводжуються сверблячкою. Улюблена локалізація - згинальні поверхні рук і ніг, зап'ястя, тильна поверхня стоп і кистей.

Поширеність шкірного процесу

1)      обмежений атопічний дерматит - осередки обмежуються ліктьових або підколінними згинами або областю тилу кистей, променезап'ясткових суглобів, передньої поверхні шиї. Поза осередків ураження шкіра візуально не змінена. Сверблячка помірний.

2)      поширений атопічний дерматит (більше 5% площі шкіри) - шкірні висипання не обмежуються перерахованими вище місцями, а поширюються на прилеглі ділянки кінцівок, грудей і спину. Поза осередків ураження шкіра має землистий відтінок. Сверблячка інтенсивний.

3)      дифузний атопічний дерматит - найбільш важка форма захворювання. При ньому вражена вся поверхня шкіри (за винятком долонь і носогубного трикутника). Сверблячка вираженою інтенсивності.

Тяжкість перебігу

За ступенем тяжкості, з огляду на інтенсивність шкірних висипань, поширеність процесу, розміри лімфатичних вузлів, частоту загострень в рік і тривалість ремісії, буває:

Легкий перебіг атопічного дерматиту характеризується легким почервонінням, ексудацією та лущенням, одиничними папулами, слабким сверблячкою. Частота загострень 1-2 рази на рік, тривалість ремісії 6-8 місяців.

При атопічному дерматиті середньої тяжкості з'являються множинні вогнища ураження на шкірі з досить вираженою ексудацією. Сверблячка помірна або сильна. Частота загострень 3-4 рази на рік, тривалість ремісії - 2-3 місяці.

Для важкого атопічного дерматиту властиві множинні і великі вогнища уражень з глибокими тріщинами, ерозіями. Сверблячка сильна, "пульсуючиа" або постійна. Частота загострень 5 і більше разів на рік. Ремісія нетривала - від 1 до 15 місяців.

Лікування атопічного дерматиту

Призначається кожної дитині строго індивідуально.

Як правило, мова йде про комплексну терапію:

 • гіпоалергенна дієта і лікувально-профілактичний режим;
 • зовнішня і системна медикаментозна терапія (може включати антигістамінні препарати, гормони, нейролептики та багато іншого);
 • фізіотерапія;
 • психотерапія;
 • курортотерапія.

 В особливо важких випадках  дитині можуть бути рекомендовані деякі хірургічні методи.