Цукровий діабет - типи, причини, симптоми

Цукровий діабет (ЦД) - одна з найнебезпечніших хвороб. Лише кваліфікована своєчасна терапія допоможе організму нормально функціонувати, при належному відношенні пацієнта до свого власного здоров’я.  Лікуванням займається ендокринолог.

Хвороба у дитини може виникнути в будь-якому віці як відразу після народження, так і в пубертатний період. Коли б не з'явилася патологія, важливо почати своєчасне лікування і пояснити дитині все серйозність захворювання.

Типи цукрового діабету

 1. Інсулінозалежний діабет 1-го типу. Виникає через відсутність синтезу інсуліну підшлунковою залозою.
 2. Інсулінозалежний діабет 2-го типу. Така патологія визначається несприйнятністю інсулінозалежних тканин до гормону підшлункової залози.

У дітей найчастіше діагностують ЦД 1-го типу. ЦД 2-го типу у дітей зустрічається дуже рідко. Зазвичай до такого захворювання схильні дорослі люди після 40 років.

Причини виникнення

По-перше, це спадковість. Якщо ви маєте прямих родичів із діабетом, вам треба ретельно спостерігати за собою.

Прискорює появу діабету неадекватне харчування (у грудних дітей розвитку хвороби сприяє штучне або змішане харчування, а також вживання коров'ячого молока), нестабільний емоційний фон, оперативне втручання і токсичні впливи.

Високий рівень глюкози спостерігається у новонародженої дитини, якщо у мами діагностований ЦД. Це пов'язано з тим, що плацента швидко вбирає глюкозу з крові і накопичує її. Якщо цукор підвищений, то в тканинах і органах плода накопичується велика його кількість. В результаті дитина з'являється на світ з вродженим захворюванням. Щоб цього не сталося, лікарі рекомендують матері весь період виношування малюка контролювати рівень цукру в крові.

Надмірне вживання вуглеводів. Велике вживання продуктів, що містять легко засвоювані вуглеводи, створює підвищене навантаження на підшлункову залозу. Через це знижується синтез інсуліну, а згодом гормон зовсім перестає вироблятися, що і призводить до цукрового діабету.

Ожиріння. При ожирінні відбувається накопичення зайвої жирової тканини. Така ситуація виникає через неправильне харчування. Жирова тканина, в свою чергу, перешкоджає виробленню інсуліну. Як наслідок, розвивається цукровий діабет.

Недостатня фізична активність. Відсутність фізичної активності призводить до набору зайвої ваги. Від цього, як і в випадку з ожирінням, відбувається накопичення жирової тканини. Вона уповільнює синтез гормону підшлункової залози і все закінчується розвитком цукрового діабету.

Порушення імунітету внаслідок хронічних захворювань та алергічних реакцій. В результаті цього організм постійно виробляє велику кількість антитіл. Коли захворювання носять хронічний характер, антитіла синтезуються навіть при відсутності активності хвороби. Через це вони починають знищувати інсулін, і розвивається СД.

Симптоми діабету

 • постійна спрага, яку не втамує навіть рясне пиття;
 • підвищене сечовипускання в денні години і нетримання сечі вночі;
 • зміна відтінку урини на більш світлий колір;
 • сухість в роті;
 • нудота, блювота і неприємний запах з рота;
 • на шкірі з'являються гнійні висипання, і виникає сильне свербіння;
 • подряпини, порізи та інші рани незагойні протягом довгого часу;
 • зниження зору;
 • підвищення апетиту, але на цьому тлі різка втрата ваги;
 • різка зміна настрою, часті сльози без видимого приводу;
 • сонливість та апатія.