Аутизм! Як не пропустити в ранньому віці!

Не зважаючи на те, що наразі 21 сторіччя, сучасна медицина ще досі не може дати “сухого” конкретного пояснення, що таке аутизм. За даними ВООЗ, аутизм, або ASD (розлад аутистичного спектру)- відноситься до ряду станів, що характеризується, порушенням адаптації в соціумі. Тобто, люди з аутизмом мають проблеми з спілкуванням,  їм важко зрозуміти те, що думають і відчувають інші люди. Це ускладнює їх самовираження  словами, жестами, мімікою.
Люди з РАС можуть мати проблеми з навчанням. Їх навички можуть розвиватися нерівномірно. Наприклад, вони можуть мати проблеми з спілкуванням, але бути незвично талановитими в мистецтві, музиці, математиці тощо. Наразі, РАС діагностують у більшої кількості дітей ніж 10-20 років раніше. Але це не значить що діти почали “хворіти” на аутизм, це пов’язано з тим, що медицина доповнює критерії  діагностики новими даними.

Ознаки розладів аутистичного спектра

Ознаки РАС зазвичай починають помічатися за дитиною ще до виповнення їй 3 років, а саме:
 • дитина не може дивитись довго в очі;
 • має вузьке коло інтересів або інтенсивний інтерес до певних тем;
 • виконує певні дії знову і знову, наприклад повторення слів чи фраз які вона почула;
 • висока чутливість до звуків, дотиків, запахів або поглядів, які здаються звичайними для інших людей;
 • не дивиться і не слухає інших людей;
 • не дивлячись на речі, коли інша людина вказує на них;
 • їм не приємні дотики та обійми навіть батьків;
 • проблеми з розумінням або використанням мови, жестів, міміки чи тону голосу;
 • розмовляє наспівуючи, або беземоційним голосом; -Проблеми з адаптацією до змін у рутині;
 • деякі діти з РАС також можуть мати судоми. 
Якщо у Вас не було діагностовано РАС в дитинстві, але в процесі життя Ви помічали за собою певні особливості, поговоріть зі своїм сімейним лікарем.

Які причини аутизму?

Конкретної відповіді на це питання вчені не мають. Але є гіпотези і теорії як активно вивчаються.
РАС в чотири рази частіше зустрічається у хлопчиків, ніж у дівчаток. Це може статися у людей будь-якої раси, етнічної приналежності чи соціального походження. Сімейний дохід, спосіб життя або рівень освіти не впливають на ризик розвитку аутизму у дитини.
Вчені, відмічають генетичну детермінованість. В сім’ях де були випадки аутизму, шанс виникнення аутиста в наступному поколінні збільшується. У дитини, якої батьки старше 40 років  підвищений ризик аутизму. Якщо вагітна жінка вживає алкоголь, наркотики або інші хімічні речовини, шанс виникнення відхилень зростає. Останнім часом, дуже популярним стала ідея того, що вакцинація викликає аутизм. Всі проведені клінічні випробування повністю спростовують цей міф. Не має авторитетних доказів того, що щеплення викликають аутизм.

Обстеження та діагностика РАС

Встановити діагноз РАС надзвичайно важко та відповідально. В першу чергу Вам треба обрати лікаря, з яким Вам буде комфортно працювати, Ви будете йому довіряти. Діагностика полягає  в спостереженні за розвитком.  Ваш сімейний лікар або педіатр, буде спостерігати за розвитком дитини, за отриманням базових навичок спілкування, навчання, мови, поведінки та руху. Якщо ваша дитина проявляє ознаки проблеми по цим пунктам, то лікар запропонує Вам більш повну діагностику. Це може включати тести для обстеження слуху, зору або генетичні тести. Ваш сімейний лікар може порекомендувати Вам консультацію спеціалістів які спеціалізуються на діагностиці і роботі з дітьми аутистами, наприклад, педіатра-невропатолога або дитячого психолога. 
Лікування РАС
Не існує специфічних ліків від РАС. Проте є не медикаментозні методи лікування які дають гарні результати, а саме:
 1.  Поведінкова та комунікаційна терапія, яка допомагає структуризації та організації особистості.
 2. Прикладний аналіз поведінки.
 3. Трудова терапія, може допомогти таким життєвим навичкам, як одягання, їжа та стосунки з людьми. 
 4. Сенсорна інтеграційна терапія, може допомогти тому, хто має проблеми з дотиком, зором або слухом. Логопедія покращує навички спілкування

Перераховані методи терапії не є обов'язковими. Те що підходить одній дитині, абсолютно не підійде іншій.

Порадьтеся зі своїм сімейним лікарем перед  тим, як звернутися до "гугл-лікаря". Пам'ятайте, свідомий так адекватний підхід до даної ситуації зараз - запорука успіху Вашої дитини у майбутньому!